Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co i jak florystyki, czyli co czeka branżę?

7 września 2016

Jeśli chodzi o rynek związany z dystrybucją kwiatów to trzeba zauważyć, że to naczynia połączone i wszyscy uczestnicy tego rynku tak naprawdę są od siebie uzależnieni.

Ogrodnicy nie będą mogli funkcjonować bez hurtowni i florystów tak jak floryści bez ogrodników i hurtowni. Wydaje się więc, że odpowiednia współpraca na tym rynku będzie dobra dla wszystkich jego uczestników i każdemu powinno na tym zależeć. Coraz częściej jednak słyszymy o konfliktach na tym rynku i braku odpowiedniego uporządkowania co jak się wydaje będzie dużym problemem. Okazuje się bowiem, że wielu uczestników rynku szuka dla siebie ułatwiania działalności.

Floryści zaczynają się pojawiać bezpośrednio u ogrodników i tam chcą szukać kwiatów dla siebie. Jednak jest to pierwszy krok do tego, by zaburzyć funkcjonowanie tego rynku. Jeśli klient detaliczny będzie zaopatrywał się w kwiaty bezpośrednio na giełdach to również będzie niebezpieczne dla funkcjonowania tego rynku. Od razu część łańcucha będzie pominięta i nie ma się co dziwić, że będą się pojawiać poważne problemy. Przede wszystkim taki duży problem to zaopatrywanie się po cenach hurtowych przez klientów detalicznych. Jeśli tak się dzieje to hurtownie tracą tak naprawdę rację bytu.

Jak więc będzie można sobie z tym skutecznie radzić?

Przede wszystkim hurtownie starają się podkreślać, że nie powinno się dopuszczać do tego, by klient detaliczny mógł kupować kwiaty w takiej cenie jak hurtownia, ponieważ to już nie pozwoli na normalne funkcjonowanie rynku. Ceny hurtowe tak naprawdę są dla tych, którzy kupują każdego dnia większe ilości kwiatów, a na pewno nie będzie tego robił klient detaliczny. Pojawia się więc pytanie jak będzie można to rozwiązać. Floryści oczekują, że rynek zostanie uporządkowany i będzie można mówić o jego funkcjonowaniu na dobrym poziomie ku zadowoleniu każdego uczestnika tego rynku. Jeśli to uda się wykonać to tak naprawdę będzie można oczekiwać, że każdy element będzie zadowolony.

Obecnie widać także rozwój internetowych form sprzedaży, które budzą coraz większe zainteresowanie i coraz więcej osób z tego korzysta. Giełdy powinny oczywiście dopasować się do zmieniającego się rynku, który na pewno daje nam coraz więcej różnorakich możliwości. Kluczowa sprawa to podjęcie takich działań, które jakoś ten rynek będą mogły uporządkować. Warto więc myśleć o jakichś rozwiązaniach, które sprawią, że zadowoleni będą zarówno ogrodnicy jak i inni uczestnicy tego rynku giełdy, hurtownie i floryści.

Tak jak w każdej branży również i tutaj wydaje się, że takie uporządkowanie i odpowiednia równowaga będzie bardzo ważna i po prostu będzie trzeba o tym myśleć. Na pewno warto szukać takich rozwiązań, które będą w stanie zadowolić dosłownie każdego uczestnika rynku kwiatów, tak by każdy mógł oczekiwać na swój zarobek na zadowalającym poziomie.