Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak się kształtują i wahają kwiatowe nastroje Polaków?

7 września 2016

Czy wiadomo, ile rocznie Polacy wydają na kwiaty?

Jeśli chodzi po dane jakie nam dostarcza rynek kwiatowy to tak naprawdę zbyt wiele nie będziemy mogli się z nich dowiedzieć. Obecnie funkcjonuje jednolity rynek UE i dlatego gromadzenie danych jest tak naprawdę bardzo trudne. Nie da się odpowiednio oszacować tego rynku. Mamy mało danych, które mogą nam w jakiś poważny sposób powiedzieć o funkcjonowaniu tego rynku. W naszym kraju również nie ma jakichś szczególnie wiarygodnych danych, które można brać pod uwagę i tak naprawdę jedyne na co można zwracać uwagę to przedstawione nam dane jakie ma Biuro Kwiatowe Holandia.

Z tych informacji, które tam dostajemy okazuje się, że około 100 euro mieszkańcy Europy wydają na kwiaty. Jednak w naszym kraju wygląda to inaczej i obecnie jest to nadal poniżej 100 złotych na rok. W ostatnich latach idzie to nieco w górę i rzeczywiście nasi rodacy wydają na kwiaty więcej, ale nadal jesteśmy jednak dość daleko za mieszkańcami innych krajów na zachodzie Europy, gdzie na kwiaty wydaje się więcej.

Czym sugerują się klienci przychodząc po kwiaty do kwiaciarni?

Klienci, którzy w kwiaciarniach się pojawiają są różni. Mamy takich, którzy po kwiaty udają się coraz częściej do marketów i tam starają się szukać dla siebie propozycji. Jest tam na pewno zdecydowanie lepsza cena takich produktów niż w kwiaciarniach. Konkurencja cenowa to największa zaleta cenowa, gdy chodzi o markety i dyskonty, które starają się kwiaty sprzedawać. Na pewno musimy zauważać, że ten profil klientów bardzo mocno się zmienia i znajdziemy takie osoby, które chcą kupić wyłącznie tanie kwiaty jak i też będą pojawiać się tacy, którzy będą już szukali jakieś inwencji i będą zainteresowani przede wszystkim kwiatami, które ładnie się prezentują.

Handel kwiatami jak się wydaje przez dyskonty został nieco pobudzony i tym samym rynek mógł się nieco zmienić. Z drugiej strony to co dzieje się w dyskontach budzi niepokój u florystów, którzy tak naprawdę nie wiedzą jak rynek będzie dalej funkcjonował i czego będzie można się spodziewać po klientach. Jeśli ktoś w branży jest od lat i chce konkurować jakością oraz pomysłowością to akurat to, że na rynku pojawiają się tanie kwiaty w dyskontach nie będzie dla niego korzystną sytuacją.

Czy klienci kwiaciarń częściej dokonują zakupu kwiatów ciętych czy doniczkowych?

W kwiaciarniach nadal najliczniej sprzedaje się kwiaty cięte. Jeśli chodzi o ten rodzaj największym zainteresowaniem cieszą się róże, obok nich tulipany, gerbery czy goździki. Rośliny doniczkowe lepiej będą się sprzedawać raczej w dyskontach.

Jak wyglądają zakupy kwiatów Polaków przy takich okazjach jak Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Matki?

Takie wyjątkowe dni w ciągu roku to dla rynku kwiatów wyjątkowy moment, który sprawia, że wtedy kwiaciarze mogą wiele odrobić. W tych dniach mamy jednak zawsze inną specyfikę i inne kwiaty sprzedają się najlepiej. Walentynki to moment oczywiście najważniejszy dla czerwonych róż. W okresie dnia kobiet oraz w czasie dnia matki już to zróżnicowanie jest zdecydowanie większe i można zobaczyć, że wiele różnych kwiatów będzie się dobrze sprzedawać. To już taki okres, gdy mamy więcej różnych kwiatów dostępnych.